Yaklaşık 20 yıl önce, farklı hayaller kurarak satın aldığımız, Istranca Dağları'nın eteklerindeki arazimizi, 2018 yılının Eylül ayında lavanta tarlasına çevirmeye karar verdik. Hızlı ve yoğun bir çalışma sonrasında, önce fizibilite aşaması, sonrasında toprağın patlatılması ve dikime hazır hale getirilmesi için yoğun emekler harcandı. Istrancaların sert kış koşulları başlamadan önce ve lavanta dikim zamanını kaçırmamak için, hızlı hareket etmemiz gerekti. Tarımla ilgilenen herkes, ilk adımlarımızı atmaya başladığımızda, bize çılgın gözüyle baktı ve daha yolun yarısında geri adım atacağımızı düşündü. Sonuçta çalışma arkadaşlarımızın da desteği ile her şey zamanında ve olması gerektiği gibi tamamlandı.


Toprağımız daha önce tarım için hiç kullanılmadığından, yaptırdığımız analizde, organik ve inorganik maddesi çok yüksek çıktı. Lavantanın yetişmesi için gereken en uygun koşullardan fazlasına sahip olduğumuz için, gübre kullanmamıza gerek kalmadı. Başlangıç için, 81 dönümlük arazimizin 35 dönümlük kısmına yaklaşık olarak 52.000 adet lavanta fidesi diktik. 2019 ve 2020 yılında yaptığımız dikimlerimizle, dikili alanımızı, toplam 110.000 fide dikerek, 55 dönüme çıkarttık. Fidelerimiz saf lavanta olan “Lavandula Angustifolia” cinsi. Tarlamıza Sevtopolis, “Yubileyna” ve “Durujba” alt türlerinden dikim gerçekleştirdik. Lavanta fidelerimiz, Dünya’da en büyük lavanta üreticisi olan Bulgaristan’dan getirilmiş anaçlardan çoğaltılmış, saflığı ve orijinalliği korunmuş fidelerdir.


2020 Haziran ayında, Kırklareli Merkez'de kurduğumuz 500 kg çiçek kapasiteli, damıtım ünitemiz ile kendi çiçeklerimizi, kendimiz distile etmeye başladık. Yetiştirme aşamasında iyi tarım uygulamalarından, damıtım aşamasına, saf ve katkısız lavanta yağımızı üretmenin gururunu yaşıyoruz. 


Doğaya, insana ve toprağa verdiğimiz değer ve saygıya yakışır, kendi tarlamızda yetiştirdiğimiz lavantalarımız ile harmanladığımız, kimyasal içermeyen, saf ve temiz içerikli kozmetik ürünlerimizi sizlere sunuyor olmaktan çok mutluyuz. 


Tarlamızdaki lavantalarımızın hoş kokulu enerjilerinin ve faydalarının sizlere şifa olması dileğiyle...


Saygılarımızla,


Aicha Lavanta


x
Daha iyi bir alışveriş deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez kullanımına onay vermektesin. Gizlilik Politikamız
Anladım
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.